Чугуївська районна державна адміністрація
Офіційний сайт
Харківська обл.
м. Чугуїв,
вул. Старонікольська, 29, тел.40-901
rda@chuguevrda.gov.ua
chuhuivska@rda.kh.gov.ua

Консультує НАДС

Оголошення

Працює Громадська приймальня з надання безоплатної первинної правової допомоги

докладніше >>

Введено стільникові номери телефонів управління соціального захисту населення РДА

докладніше >>

Для екстреного реагування в Чугуївській районній державній адміністрації діють «гарячі лінії»:

докладніше >>

Учасникам АТО

Архів новин

Липень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Галерея

Повідомлення про корупцію

Повідомити про насилля

Сьогодні комп’ютерні та телекомунікаційні технології охоплюють практично всі сфери життєзабезпечення людей. З’явився і новий вид злочинності – кіберзлочинність.

 

Фахівці Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги підготували для населення роз’яснення щодо кримінальних правопорушень у сфері використання комп’ютерів та комп’ютерних мереж.

 

Комп’ютерні злочини умовно можна поділити на дві великі категорії – кримінальні правопорушення, пов’язані з втручанням у роботу комп’ютерів, і злочини, що використовують комп’ютери як необхідні технічні засоби.

А злочини, пов’язані з втручанням у роботу комп’ютерів, діляться на певні види:

• несанкціонований доступ до інформації на комп’ютері;

• введення в програмне забезпечення «логічних бомб», які спрацьовують у разі виконання певних умов та частково або повністю виводять з ладу комп’ютерну систему;

• розробка та поширення комп’ютерних вірусів;

• злочинна недбалість під час розробки, виготовлення та експлуатації програмного забезпечення;

• підробка та розкрадання комп’ютерної інформації;

• розміщення в мережі Інтернет матеріалів, що містять незаконний контент.

 

Злочини при використанні комп’ютера як технічного засобу, не діляться на певні види, оскільки сам комп’ютер безпосередньо використовується як об’єкт злочину.

Несанкціонований доступ здійснюється, як правило, з використанням чужого імені, зміною фізичних адрес технічних пристроїв, використанням інформації, що залишилася після вирішення завдань, модифікацією програмного та інформаційного забезпечення, розкраданням носія інформації, установкою апаратури запису, що підключається до каналів передачі даних.

Несанкціонований доступ до файлів здійснюється знаходженням слабких місць в захисті системи. Одного разу виявивши їх, злочинець може, не поспішаючи, досліджувати, що міститься в системі, копіювати інформацію, повертатися до неї багато разів, змінювати та видаляти.

 

Пошук слабких місць в захисті системи виконується шляхом зараження комп’ютера за допомогою шкідливого програмного забезпечення. Шкідливе програмне забезпечення поділяється на типи в залежності від їх функціоналу (троянська програма, хробак, бекдор, дропер, завантажувальник, діалери, руткіт, рекламний модуль)

 

У Кримінальному кодексі України міститься цілий Розділ XVI, присвячений злочинам у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), систем та комп’ютерних мереж і мереж електрозв’язку. Він включає такі статті:

 

Стаття 361. Несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), автоматизованих систем, комп’ютерних мереж чи мереж електрозв’язку.

 

Стаття 361-1. Створення з метою використання, розповсюдження або збуту шкідливих програмних чи технічних засобів, а також їх розповсюдження або збут.

 

Стаття 361-2. Несанкціоновані збут або розповсюдження інформації з обмеженим доступом, яка зберігається в електронно-обчислювальних машинах (комп’ютерах), автоматизованих системах, комп’ютерних мережах або на носіях такої інформації.

 

Стаття 362. Несанкціоновані дії з інформацією, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп’ютерах), автоматизованих системах, комп’ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, яка має право доступу до неї.

 

Стаття 363. Порушення правил експлуатації електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), автоматизованих систем, комп’ютерних мереж чи мереж електрозв’язку або порядку чи правил захисту інформації, яка в них оброблюється.

 

Стаття 363-1. Перешкоджання роботі електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), автоматизованих систем, комп’ютерних мереж чи мереж електрозв’язку шляхом масового розповсюдження повідомлень електрозв’язку.

 

З метою недопущення слідчих і судових помилок та інших порушень при розслідуванні статей 361–363 Кримінального кодексу України, правозастосовча практика потребує ретельного вивчення та наукового дослідження «інформаційних» статей ККУ з огляду на їх новизну, термінологічну та структурно-змістову складність.

 

З повною версією роз’яснень щодо кримінальних правопорушень у сфері використання комп’ютерів та комп’ютерних мереж можна ознайомитися за посиланням https://u.to/m5myGA