Чугуївська районна державна адміністрація
Офіційний сайт
Харківська обл.
м. Чугуїв,
вул. Старонікольська, 29, тел.40-901
rda@chuguevrda.gov.ua
chuhuivska@rda.kh.gov.ua

Коронавірус: важливе

Консультує НАДС

Архів новин

Травень 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Н
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Повідомлення про корупцію

ДУ "Центр пробації"

Повідомити про насилля

Минулий рік, з його особливими соціально-економічними умовами, коли багато людей були змушені дотримуватися режиму самоізоляції у зв’язку з запровадженням карантину, спрямованого на запобігання пандемії коронавірусу, погіршив ситуацію з домашнім насильством.

 

Тим, хто потерпає від нього, фахівці Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги надають консультації, що ж робити у таких випадках.

 

Одним з варіантів запобігання насильству може бути видача обмежувального припису стосовно кривдника. Такий обмежувальний припис – встановлений у судовому порядку захід тимчасового обмеження прав чи покладення обов’язків на особу, яка вчинила домашнє насильство, спрямований на забезпечення безпеки постраждалої особи.

 

Стаття 26 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» визначає, що право звернутися до суду із заявою про видачу обмежувального припису стосовно кривдника мають:

- постраждала особа або її представник;

- у разі вчинення домашнього насильства стосовно дитини – батьки або інші законні представники дитини, родичі дитини (баба, дід, повнолітні брат, сестра), мачуха або вітчим дитини, а також орган опіки та піклування;

- у разі вчинення домашнього насильства стосовно недієздатної особи – опікун, орган опіки та піклування.

 

Заява про видачу обмежувального припису подається до суду за місцем проживання (перебування) особи, яка постраждала від домашнього насильства або насильства за ознакою статі, а якщо зазначена особа перебуває у закладі, що належить до служб підтримки постраждалих осіб, – то за місцезнаходженням цього закладу.

 

У заяві про видачу обмежувального припису мають бути зазначені обставини, що свідчать про необхідність видачі судом обмежувального припису, та докази, що їх підтверджують (за наявності). У разі неможливості надати докази, до заяви може бути додано клопотання про їх витребування.

Обмежувальним приписом визначаються один чи декілька заходів тимчасового обмеження прав кривдника або покладення на нього обов’язків:

- заборона перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою;

- усунення перешкод у користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи;

- обмеження спілкування з постраждалою дитиною;

- заборона наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою;

- заборона особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;

- заборона вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.

 

Рішення про видачу обмежувального припису або про відмову у видачі обмежувального припису приймається на підставі оцінки ризиків.

Справа про видачу обмежувального припису розглядається судом за участі заявника та заінтересованих осіб. У разі, якщо участь заявника становить загрозу подальшої дискримінації чи насильства для нього, справа може розглядатися без його участі. Неявка належним чином повідомлених заінтересованих осіб не перешкоджає розгляду справи про видачу обмежувального припису.

 

Суд розглядає справу про видачу обмежувального припису не пізніше 72 годин після надходження заяви про видачу обмежувального припису. При цьому судові витрати, пов’язані з розглядом справи про видачу обмежувального припису, відносяться на рахунок держави.

 

Обмежувальний припис видається на строк від 1 до 6 місяців. Після закінчення строку, встановленого судовим рішенням, за заявою відповідних осіб, обмежувальний припис може бути ще продовжений судом, але на строк не більше 6 місяців.

 

Про видачу обмежувального припису кривднику суддя інформує уповноважені підрозділи органів Національної поліції України за місцем проживання (перебування) постраждалої особи для взяття кривдника на профілактичний облік, а також районні державні адміністрації та виконавчі органи місцевих рад за місцем проживання (перебування) постраждалої особи.

 

Контакти, за якими може звернутися людина, яка стала жертвою або свідком домашнього насильства:

102 – Національна поліція України;

103 – швидка медична допомога;

15-47 – цілодобова гаряча лінія для жертв домашнього насильства; 116-123 (з мобільного) та 0 800 500 335 (зі стаціонарного) – Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства;

0 800 213 103 – цілодобова гаряча лінія безоплатної правової допомоги.

 

Оскільки, перебуваючи в одному приміщенні з кривдником, жертва домашнього насилля не завжди має можливість повідомити про це за телефоном, вона може скористатися чат-ботами МВС України #ДійПротиНасильства у месенджерах: Телеграм: https://t.me/police_helpbot

Вайбер: https://tinyurl.com/y8rgatt9

 

Чат-бот може допомогти людині викликати служби допомоги (поліцію і швидку), переадресувати на спеціалістів безоплатної правової допомоги, які нададуть юридичну консультацію в онлайн-режимі; надати контакти інших служб допомоги, а також роз’яснити, що таке домашнє насильство та як йому протидіяти.

Особи, які постраждали від домашнього насильства, мають право безоплатно отримати всі види правових послуг – у центрах та бюро державної системи безоплатної правової допомоги.

 

P.S. Мешканці Чугуївщини за правовою допомогою можуть звертатися до Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги: м. Чугуїв, вул. Старонікольська, 27-а. Телефон: (05746) 4-01-27.