Чугуївська районна державна адміністрація
Офіційний сайт
Харківська обл.
м. Чугуїв,
вул. Старонікольська, 29, тел.40-901
chuguivrva@ukr.net

Консультує НАДС

Архів новин

Серпень 2022
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Повідомлення про корупцію

ДУ "Центр пробації"

Повідомити про насилля

З 8 січня 2022 року почали діяти зміни, внесені до  Закону України «Про рекламу». 

Відповідно до них, у разі розміщення дискримінаційної реклами, тобто оголошення про вакансію, наприклад, із зазначенням статі або віку потенційного працівника, роботодавець може отримати штраф від Держпраці у розмірі 65 000 грн.

Зауважимо, що стаття 24 Конституції України гарантує, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Втім в оголошеннях про вакансії нерідко й досі висуваються вимоги, які «помножують на нуль» намагання знайти роботу людям певного віку, статі тощо.

Хоча стаття 24-1 Закону України «Про рекламу» прямо забороняє в рекламі про вакансії (прийом на роботу) зазначати вік кандидатів, пропонувати роботу лише жінкам або лише чоловікам (за винятком специфічної роботи, яка може виконуватися виключно особами певної статі), висувати вимоги, що надають перевагу жіночій або чоловічій статі, представникам певної раси, кольору шкіри, щодо політичних, релігійних та інших переконань, членства у професійних спілках або інших об’єднаннях громадян, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками, ці вимоги раніше нерідко ігнорувалися.

Саме тому у 2021 році були прийняті зміни до Закону України «Про рекламу» щодо протидії дискримінації за ознакою статі, відповідно до яких з 8 січня 2022 року, у разі порушення вимог цієї статті, «рекламодавець сплачує до державного бюджету штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент вчинення порушення, у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку». В Україні мінімальна заробітна плата становить 6500 грн, отже, штрафи складатимуть 65 000 грн, поки розмір «мінімалки» не зросте.

Відтепер при виявленні дискримінаційної реклами про вакансії Державна служба з питань праці (Держпраці) складатиме розпорядчий документ про штраф на підставі акту перевірки. І роботодавець муситиме сплатити штраф до державного бюджету за місцем державної реєстрації юрособи чи ФОП. Сплатити штраф треба буде упродовж 15 днів з отримання розпорядчого документа Держпраці. Якщо не сплатити штраф і не оскаржити розпорядчий документ, штраф стягнуть через суд.

 

Як складати рекламу про вакансії? Рекомендації від Work.ua:

1) не можна пропонувати роботу лише жінкам або лише чоловікам, наприклад, не треба зазначати: «на роботу потрібні жінки», «перевагу у працевлаштуванні мають чоловіки до 40 років». Винятком є специфічна робота, яка може виконуватись працівником певної статі, наприклад, для чоловіків: вантажник, гірничий тощо.

2) не слід пропонувати роботу лише «молодим» працівникам або особам «до 40 років», взагалі не варто вказувати вік.

3) не треба писати в оголошеннях про місце проживання, інвалідність, сімейний стан, як-от: «на роботу потрібні працівники, які не одружені», «без дітей» тощо.

Натомість у таких оголошеннях слід вказувати інформацію про навички, посадові обов’язки, освіту, розмір заробітної плати, умови праці тощо.

 

За правовою допомогою з цього та інших питань звертайтеся до Чугуївського місцевого центру з надання БВПД, що працює за адресою: м. Чугуїв, вул. Старонікольська, 27-А. Тел.: (05746) 4-01-27.