Чугуївська районна державна адміністрація
Офіційний сайт
Харківська обл.
м. Чугуїв,
вул. Старонікольська, 29, тел.40-901
chuguivrva@ukr.net

Консультує НАДС

Архів новин

Травень 2022
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Н
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Повідомлення про корупцію

ДУ "Центр пробації"

Повідомити про насилля

Розповідають фахівці Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

 

Відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Інколи, коли правові суперечки не вдається вирішити у позасудовий спосіб, необхідно звертатися до суду. Але часто люди не знають, які кроки задля цього слід задіяти, тому вважають цей процес занадто складним.

 

1. Слід пам’ятати про позовну давність

За загальним правилом позовна давність у цивільному процесі встановлюється тривалістю у 3 роки з дня, коли особа довідалась або могла довідатись про порушення свого права.

Для звернення до адміністративного суду (який розглядає суперечності з державними та муніципальними органами) за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється 6-місячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Якщо пропущено строки позовної давності, то разом із позовною заявою необхідно подати заяву про поновлення строків позовної давності, в якій вказуються вагомі причини пропуску вказаного терміну

 

2. Доцільно визначитися, до якого суду треба звертатися

Відповідно до статті 27 Цивільного процесуального кодексу (ЦПК) України, позови до фізичної особи пред’являються в суд за зареєстрованим місцем проживання або перебування, а позови до юридичних осіб − за їхнім місцезнаходженням, згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Для позовів, що виникають з приводу нерухомого майна, процесуальний закон встановлює виключну підсудність, тобто такі позови пред’являються за місцем знаходження майна або основної його частини.

 

3. За подання позовної заяви до суду необхідно сплатити судовий збір

Його розмір та порядок сплати визначається Законом України «Про судовий збір». Квитанцію про сплату судового збору слід обов’язково додати до позовної заяви. Від його сплати звільняються особи, визначені статтею 5 Закону України «Про судовий збір».

 

4. Важливим є додержання належної форми позовної заяви

Позовна заява до суду подається виключно в письмовій формі та повинна містити таку інформацію:

- найменування суду, до якого направляється позовна заява;

- повне найменування або ім’я позивача та відповідача, їх місце проживання або місце знаходження. Якщо позовна заява подається представником позивача, необхідно зазначити дані представника;

- ціна позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці;

- зміст позовних вимог;

- виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги;

- зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;

- відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;

- попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує повернути за рахунок відповідача (у випадку виграшу у справі);

- підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Позовна заява обов’язково підписується позивачем (або його представником) із зазначенням дати подання заяви. Разом із позовною заявою необхідно пред’явити до суду письмові докази обставин справи. Якщо від імені позивача діє представник (адвокат), додається доручення чи інший документ, який підтверджує повноваження представника.

Позивач повинен подати позовну заяву разом із завіреними власноручно копіями додатків відповідно до кількості відповідачів у справі та 1 екземпляр для суду.

 

5. Докази по справі мають велике значення

На сторони та інших осіб, які беруть участь у судовому процесі, покладено обов’язок доводити фактичні обставини, які мають значення для справи. На цю вимогу ЦПК України зверніть особливу увагу, оскільки при перегляді рішень в апеляційному та касаційному порядку нові докази дослідженню й оцінці не підлягатимуть.

 

Відповідно до статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», громадяни, які є суб’єктами права на безоплатну вторинну правову допомогу, можуть отримати правову допомогу у складенні процесуальних документів або представлення їх інтересів в суді, звернувшись до найближчого місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

 

За правовою допомогою з цього та інших питань звертайтеся до Чугуївського місцевого центру з надання БВПД: м. Чугуїв, вул. Старонікольська, 27-А. Тел.: (05746) 4-01-27.